tahmincilik

en kısa tanımı: yarışlar üzerinden tahmin yapmak, olsa gerek.

yurtdışında bu iş daha çok profesyonelce yani ücret karşılığında yapılıyor. bizde ise amatörce yapanlar daha fazla. özellikle sosyal medyada twitter ve facebook üzerinden herkes özgürce kişisel görüşlerini paylaşıyor ve kendisine tahminci diyebiliyor. bence bu güzel bir şey. sadece at yarışlarında değil hangi konuda olursa olsun insanların fikirlerini ifade edebilmeleri bence çok değerli.

ücretli/ücretsiz tahmin yapanlar var.

kupon yatırma bedelinin alt ve üst sınırları arasında birçok farklı bütçeye göre tahmin yapanlar var.

belli hipodromlara tahmim yapanlar var.

televizyon kanalları, radyo kanalları, internet siteleri, bloglar, gazeteler, bültenler, sosyal medya hesaplarından tahmin yapanlar var.

atçılıkla ilgili bir mesleği olanlar ve bir de çoğunluğu oluşturan yarışsever denen farklı meslekten insanlar var.

bunlara benzer birçok farklı tahmicilik ve tahminci çeşidi var.

bence kimsenin bu gruplardan birisine mensup olan insanı tahmin başarısına göre aforoz etmeye hakkı yok. çünkü at yarışı oynayan herkes bir bakıma tahmincilik yapmaktadır. yukarıda saydığım türde onlarca gruba dahil insanın tek farkı fikirlerini/tahminlerini paylaşıyor olmasıdır.

belki bir istisna; insanlara gerçekçi olmayan vaadlerde bulunarak ücretli tahmincilik yapan insanlar ciddi eleştiriye tabi tutulmalıdır. fakat er ya da geç; herkesin özgürce tahmin yapabildiği, her türlü bilgiye çok hızlıca ulaşılabilen bir dönemde onların da tahmincilikte tutunabilmeleri şansları yok.

ayrıca tahmiciliği ciddiye alan, bu iş için ciddi emek sarfeden, başarı oranı yüksek tahmincileri de atlamamak gerek.

yarışsever kitlesinin büyük çoğunluğunun oyunları için yeteri kadar çalışmadığını düşünen biri olarak, tahmincilik yapan, bu işlere kafa yoran ve ulaştığı sonuçları paylaşan herkese saygı duyuyorum. kendi oyumlarımda hiçbir tahmincinin oyununa kolay kolay bakmasam da tahminciliğin gelişmesini ve bunun için de tüm bilgilerin yarışsevere ilgili kurumlarca paylaşılması gerektiğine inanıyorum.
4 Entry Daha
youtube abone hilesi